A diákmunka adózásáról röviden

A statisztikák szerint évente 180-200.000 diák dolgozik évente hosszabb-rövidebb ideig, ugyanakkor sokan nincsenek tisztában azzal, hogy a munkavégzésre irányuló egyes jogviszonyok esetében milyen adó- és járulékfizetési szabályokkal kell számolniuk.

A diákok főszabály szerint 16 éves koruktól dolgozhatnak. Iskolai szünidőben, szülői engedéllyel a nappali tagozatos, 15 éves tanulók is vállalhatnak munkát, ha általános iskolába, szakiskolába vagy középiskolába járnak.

A munka kiválasztása előtt célszerű a leendő foglalkoztatót ellenőrizni a NAV honlapján megtalálható információk alapján (www.nav.gov.hu/adatbázisok). Ezek az adatbázisok tartalmazzák a hátralékos, felfüggesztett, bejelentési kötelezettségüket elmulasztó, be nem jelentett alkalmazottat foglalkoztató adózókat, amelyeknél kockázatos lehet a  munkavállalás.

Körültekintően kell eljárni a munkába álláskor is. Így különösen gyanús lehet, ha a foglalkoztató nem akarja írásba foglalni a munkaszerződést vagy nem ad pontos információt a bérezésről, a munkaidőről, és a szabadságról.

A diákmunka bérezésére is vonatkozik a minimálbér, míg a garantált bérminimum jár annak a 18 év feletti munkavállalónak jár, aki legalább középfokú végzettséget, szakképzettséget igénylő munkakörben dolgozik. A következő táblázat a 2017. január 1-től érvényes teljes munkaidős foglalkoztatásra vonatkozó legkisebb bérek - jogszabály szerinti - összegét mutatja, valamint ezek órabérre átszámított értékét.

Bér típusa Minimálbér (Ft) Garantált bérminimum (Ft)
Havibér 127 500 161 000
Hetibér 29 310 37 020
Napibér 5 870 7 410
Órabér 733 926

 

Speciális esete a foglalkoztatásnak az egyszerűsített foglalkoztatás (a 2010. évi LXXV. törvény szerinti mezőgazdasági és turisztikai idénymunkák, alkalmi munkák esetében alkalmazható jogviszony), amely esetében a legkisebb bér - jellemzően napi bérről beszélünk, hiszen a foglalkoztató teljes napokra fizeti meg a foglalkoztatás közterheit - a minimálbér 85%-a, szakképzettséget igénylő munkakörben a garantált bérminimum 87%-a.

Nem vonatkozik minimálbér a háztartási munkavégzés céljából magánszemélyek között létesített jogviszonyra.

 

A fenti bérek bruttó bérek, azaz a munkavégzésre irányuló különböző jogviszonyokban eltérő összeg maradhat végül a zsebetekben. A bruttó béreteket terhelő levonásokat mutatja az alábbi táblázat az egyes jogviszonyok esetében:

Jogviszony típusa Személyi jövedelemadó levonás (bruttó bérből) Járuléklevonás bérből Diák adóbevallási kötelezettsége következő év május 20-ig
Iskolaszövetkezet tagjaként végzett munka 15% - '53-as számú bevalláson
Munkaviszony 15% 10% nyugdíjjárulék, 8,5% egészségbiztosítási és munkaerőpiaci járulék '53-as számú bevalláson
Megbízási jogviszony 15% (de legalább 10% költség levonható az adóalapból, bővebben itt) csak a minimálbér 30%-át elérő kereset esetében van, a munkaviszonyéval megegyező mértékben '53-as számú bevalláson
Mezőgazdasági, turisztikai idénymunka - - '53-as számú bevalláson, de csak a minimálbér napi összegét meghaladó napi keresetekről
Alkalmi munka - - '53-as számú bevalláson, de csak a minimálbér napi összegét meghaladó napi keresetekről
Háztartási munka - - -

 

A munkáltatókat természetesen további (bejelentési és adófizetési) kötelezettségek terhelik, de ez titeket nem érint.

 

Részletesebben a itt olvashattok az egyes jogviszonyok jövedelmeinek adózásáról:

adózás, alkalmi munka, háztartási munka, idénymunka, iskolaszövetkezet, minimálbér
Volt-nincs - a diákmunka után járó szabadság
2017.03.22 00:10:48

2016-ban egy kis ideig a diákoknak is járt fizetett szabadság a ledolgozott munkanapok arányában. Sajnos, semmi sem tart örökké, na de ennyire nem?

Látni és látszani, avagy ezért töltsd fel a profilodat
2015.07.23 19:47:05

Egyre többen regisztráltok az oldalon és használjátok a Jelentkezés funkciót a nektek tetsző munkáknál. Azonban nem elég megkeresni a legjobb munkát, magatokat is be kell mutatnotok: a tapasztalatunk az, hogy a személyes profiladataitokat sok esetben eléggé hiányosan adjátok meg.

Passzív félév alatt is dolgozhattok iskolaszövetkezetben
2015.07.15 12:46:32

Mint arról az adózásról szóló cikkünkben is olvashattok, az iskolaszövetkezeten keresztül történő munkavállalás - más formákkal összehasonlítva - kedvező adózási feltételeket élvez, azonban ez a lehetőség 2015. június 20-ig csak aktív tanulói, hallgatói jogviszonnyal rendelkezők számára volt adott. Most végre a "passzívosok" is fellélegezhetnek.

Update cookies preferences